Dövizle Askerlik Hizmeti Uygulaması Hakkında Önemli Duyuru / Uzaktan Eğitim Portalının Hizmete Açılması

Paris Başkonsolosluğu 12.12.2018

Yabancı ülkelerde yaşayan yükümlülerin dövizle askerlik uygulamasından yararlanma şartlarında yapılan güncel değişiklikler kapsamında;

-Daha önce banka aracılığıyla yapılan dövizle askerlik ödemelerinin doğrudan Başkonsolosluğumuzca tahsil edilmesine imkan tanındığı,

-Dövizle askerlik hizmetinden yararlanmak için 38 yaş sınırının kaldırıldığı,

-Yükümlülere Milli Savunma Bakanlığınca verilecek uzaktan eğitimi alma şartının getirildiği,

-Dövizle askerlik hizmeti uygulamasında ödenecek döviz miktarının 1.000 (bin) Avro yerine 2.000 (iki bin) Avro olarak tespit edildiği duyurulmuştu.

Dövizle askerlik uygulamasından yararlanma şartlarından biri olan “uzaktan eğitim” alma ile ilgili internet sitesi 11 Aralık 2018 tarihinden itibaren Milli Savunma Bakanlığımızca hizmete açılmıştır.

Dövizle askerlikten faydalanacak yükümlüler, https://dovizle.msb.gov.tr
adresinden “T.C. MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI DÖVİZLE ASKERLİK UZAKTAN EĞİTİM PORTALI” adlı siteye giriş yapabileceklerdir.

Bu siteye girerek uzaktan eğitim programını tamamlayan Başkonsolosluğumuz görev bölgesinde mukim vatandaşlarımız, kanunda belirtilen belgelerle (*) birlikte başvurularını yapabileceklerdir.

Dövizle askerlik hizmeti bağlamında oturma veya çalışma iznine sahip olarak Türkiye’de geçen süreler hariç olmak üzere yurt dışında en az üç yıl fiilen çalışılmış olması şartı geçerliliğini korumaktadır.

Kanunda belirtilen şartları sağlamadığı tespit edilen yükümlüler, uzaktan eğitimi tamamlamış olsalar dahi dövizle askerlik başvurularının sonuçlandırılması mümkün olamayacaktır.

Saygıyla duyurulur.

(*) GEREKLİ BELGELER:

Vatandaşlarımızın başvurularında aşağıdaki belgeleri getirmeleri gerekmektedir:

-Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı veya nüfus cüzdanının aslı ve önlü arkalı fotokopisi.

-İşçi/İşveren statüsünde oturma kartının veya Fransız kimlik kartının aslı ve önlü arkalı fotokopisi.

-Türkiye Cumhuriyeti veya Fransız pasaportunun aslı, birinci ve ikinci sayfaları ile Türkiye’ye girişi-çıkış damgalarının bulunduğu sayfaların fotokopisi.

-Sigorta kartının (“Carte vitale”) aslı ve fotokopisi.

-İki adet vesikalık fotoğraf.

-Başvuru tarihinden geriye doğru -Türkiye’de geçirilen süreler hariç- en az 1095 günü kapsayan kazanç belgesi: Çalışanlar için “Fiche de paie” aslı, işverenler için yeni tarihli KBIS aslı veya işsizlik aylığı alanlar için kazanç belgesi aslı (kazanç miktarı kayıtlı olan Assédic veya RMI/RSA çerçevesinde “Fiche de paie”) ve fotokopileri. Fiilen çalışma durumunu gösteren iş kontratı, “Relevé da carrière”, “Certificat de travail” başta olmak üzere gerekli dayanak belgeleri.

Atatürk

Pazartesi - Cuma

09.00 - 13.00 / 14.00 - 17.30

Konsolosluk hizmetleriyle ilgili başvurular için haftaiçi mesai günlerinde, www.konsolosluk.gov.tr internet adresinden randevu alınması gerekmektedir. Covid-19 salgınından kaynaklanan sosyal mesafe koşulları nedeniyle, randevu tarihine ve saatine sağlık tedbirleri bakımından titizlikle uyulması önem taşımaktadır. Diğer taraftan, önceden alınmış olup, ancak çeşitli zorunlu sebeplerle kullanılamayacak randevuların sistem üzerinden iptal edilmesi rica olunur.
1.1.2022 Yeni Yıl Tatili
18.4.2022 Fransa'da Dini Tatil (Paskalya)
1.5.2022 İşçi Bayramı
2.5.2022 Ramazan Bayramı 1. Gün
8.5.2022 II. Dünya Savaşı Zafer Günü
26.5.2022 Fransa'da Dini Tatil ("Ascension")
6.6.2022 Fransa'da Dini Tatil ("Pentecôte")
9.7.2022 Kurban Bayramı 1. Gün
14.7.2022 Fransız Milli Bayramı
15.8.2022 Fransa'da Dini Tatil ("Assomption")
29.10.2022 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı
1.11.2022 Fransa'da Dini Tatil ("Toussaint")
11.11.2022 I. Dünya Savaşı Ateşkes Yıldönümü
25.12.2022 Fransa'da Dini Tatil (Noel)