Veda Ve Teşekkür

Paris Başkonsolosluğu 20.08.2020

T.C. Paris Başkonsolosumuz Sayın Görkem Barış Tantekin'in veda ve teşekkür mesajı aşağıda sunulmaktadır.

“Değerli Vatandaşlarımız, Fransız-Türk toplumunun Saygıdeğer Üyeleri, Sevgili Dostlar,

Bundan yaklaşık dört yıl önce devraldığım Paris Başkonsolosluğu görevimin sonuna gelmiş bulunuyorum. Birkaç gün içinde ailemle birlikte Paris’ten ve Fransa’dan ayrılarak, Bakanlığımızın Merkez Teşkilatına, Ankara’ya dönmüş olacağız.

Kısa bir veda mesajına tüm duygu ve düşünceleri sığdırmak kolay değil. Görev sürem boyunca Başkonsolosluğumuzun çatısı altında her şeyden önce imkanlarımız ve gücümüz ölçüsünde en süratli, etkin ve nitelikli hizmeti sunmaya gayret ettik. Dolayısıyla, birlikte çalıştığım tüm değerli mesai arkadaşlarıma ve Başkonsolosluğumuzun fedakar personeline teşekkür ediyorum. Başarı onlara, olduysa eksiklikler bana aittir.

Aynı şekilde, 90’lı yılların başında üniversite öğrencisi, 2000’li yılların başında genç bir diplomat, yaklaşık yirmi sene sonra da Paris Başkonsolosu olarak bulunduğum Fransa’da, Türk toplumunun ulaştığı seviyeyi, vatandaşlarımızın yaşadıkları şehir ve bölgelerin siyasi, ekonomik, ticari, kültürel hayatına yaptıkları kuvvetli katkıyı, sivil toplum kuruluşlarımızın artan kurumsal kapasitesini görmek gurur ve kıvanç vericiydi.

Daha eğitimli ve donanımlı nesillerle, Türk toplumunun önümüzdeki dönemde hızla ve kararlılıkla ilerlemeye devam edeceğine inanıyorum. Yanınızda durarak, girişim ve projelerinize destek vererek, ortak meselelerimize birlikte kafa yorarak, büyük ve güçlü bir aile olduğumuz bilinciyle hareket ederek bu amaç doğrultusunda sizlerle beraber mesafe alabilmiş olmaktan ancak memnuniyet duyarım.

Bu vesileyle, görev sürem boyunca tüm konularda amirim olarak yakın desteğini gördüğüm ve meslek büyüğüm olarak tecrübesinden istifade ettiğim Paris Büyükelçimiz Sayın Dr. İsmail Hakkı Musa’ya ve Kıymetli Eşi Tülay Musa’ya şükranlarımı sunuyorum. Keza, örnek bir işbirliği içinde hareket ettiğimiz Fransa’daki Başkonsoloslarımıza, başta Büyükelçiliğimiz olmak üzere Paris’teki Temsilciliklerimizdeki değerli meslektaşlarıma, Müşavir ve Ataşelerimize, Türkçe ve Türk Kültürü öğretmenlerimize, din görevlilerimize, basın mensuplarımıza da ayrıca müteşekkirim.

Fransa’da, başkent Paris’te Başkonsolos olarak görev yapmak, ülkemizi temsil etmek, sizlere hizmet sunmak benim için yalnızca önemli bir mesleki tecrübe değil, büyük bir onurdu. Bu onuru hayatım boyunca taşıyacağım.

Yirmi yıldır hayatın ve mesleğin sorumluluğu ile yükünü benimle birlikte taşıyan eşim Damla Tantekin’le birlikte, bizlere gösterdiğiniz dostluk ve yakınlık için, Dernek Başkanlarımıza, sivil toplum kuruluşlarımızın üyelerine ve Fransız-Türk toplumunun her bir mensubuna kalpten teşekkürlerimi ve saygılarımı sunuyorum. Beraber içtiğimiz çayın sıcaklığını, paylaştığımız yemeğin lezzetini, nerede olursak olalım kendimizi evimizde, ailemizin arasında hissetmemizi sağlayan misafirperverliğinizi ve samimiyetinizi unutmayacağız. Sizler de Dışişleri Bakanlığında her zaman bir kardeşiniz olduğunu bilin.

Sağlıcakla kalın.

Barış Tantekin

T.C. Paris Başkonsolosu

19 Ağustos 2020”


Atatürk

Pazartesi - Cuma

09.00 - 13.00 / 14.00 - 17.30

Konsolosluk hizmetleriyle ilgili başvurular için haftaiçi mesai günlerinde, www.konsolosluk.gov.tr internet adresinden randevu alınması gerekmektedir. Covid-19 salgınından kaynaklanan sosyal mesafe koşulları nedeniyle, randevu tarihine ve saatine titizlikle uyulması önemle rica olunur. Başkonsolosluk binamızda faaliyet gösteren ancak geçici bir süre hizmet veremeyecek Çalışma ve Sosyal Güvenlik Müşavirliğine bu sürede disiliskiler@ailevecalisma.gov.tr e-posta adresinden erişilebilmektedir.
1.1.2021 Yeni Yıl Tatili
5.4.2021 Fransa'da Dini Tatil (Paskalya)
1.5.2021 İşçi Bayramı
8.5.2021 II. Dünya Savaşı Zafer Günü
13.5.2021 Fransa'da Dini Tatil ("Ascension")
13.5.2021 Ramazan Bayramı 1. Gün
24.5.2021 Fransa'da Dini Tatil ("Pentecôte")
14.7.2021 Fransız Milli Bayramı
20.7.2021 Kurban Bayramı 1. Gün
15.8.2021 Fransa'da Dini Tatil ("Assomption")
29.10.2021 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı
1.11.2021 Fransa'da Dini Tatil ("Toussaint")
11.11.2021 I. Dünya Savaşı Ateşkes Yıldönümü
25.12.2021 Fransa'da Dini Tatil (Noel)