ASKERLİK İŞLEMLERİ, 9.1.2019

ASKERLİK İŞLEMLERİ

I.ERTELEME

1) FRANSIZ VATANDAŞLIĞI OLANLARIN ASKERLİK ERTELEMESİ (ŞAHSEN BAŞVURU MECBURİDİR)

2) İLK ASKERLİK ERTELEMESİ (OTURMA VE ÇALIŞMA KARTI SAHİBİ OLANLAR) (ŞAHSEN BAŞVURU MECBURİDİR)

3) ASKERLİK ERTELEMESİNİN YENİLENMESİ (FRANSIZ VATANDAŞLIĞI OLANLAR İÇİN GEÇERLİ DEĞİLDİR - SADECE OTURMA VE ÇALIŞMA KARTI SAHİBİ OLANLAR)(POSTAYALA VEYA ŞAHSEN)

4) FRANSA’DA YAPILAN ASKERLİĞİN SAYILMASI

5) ÖĞRENCİLERİN TECİL İŞLEMLERİ

II. DÖVİZLEASKERLİK

III. SAĞLIK SORUNU OLANLARIN İŞLEMLERİ

I. ERTELEME

1) FRANSIZ VATANDAŞLIĞI OLANLAR
(ÇİFTE VATANDAŞLIĞI BULUNAN VATANDAŞLARIMIZIN ASKERLİK ERTELEMESİ)
(ŞAHSEN BAŞVURULMASI GEREKMEKTEDİR-POSTAYLA YAPILMAMAKTADIR)


-Türk vatandaşlığının yanı sıra Fransız vatandaşlığına da sahip olan vatandaşlarımızın, bu durumu Başkonsolosluğumuzun vatandaşlık servisine bildirmeleri ve nüfuslarına kaydettirmeleri gerekmektedir. Fransız vatandaşlığı nüfuslarında kayıtlı olmayanların askerlik erteleme başvuruları kabul edilmez.
(Bildirim için gerekli belgeler hakkındavatandaşlık servisi bilgi notuna bakınız)

-Aynı zamanda Fransız vatandaşlığı bulunan vatandaşlarımızın askerlik tecilleri bir defada 38 yaşına kadar yapılabilir.

GEREKEN BELGELER:
-ÇİFTE VATANDAŞ OLARAK ASKERLİK ERTELEME İŞLEMLERİ İÇİN ŞAHSIN BİZZAT GELMESİ GEREKLİ OLUP,POSTA İLE BAŞVURU İMKANI BULUNMAMAKTADIR.
-PASAPORTUN ASLI (Türk veya Fransız pasaportu), 1 ve 2. sayfalarıileTürkiye’ye GİRİŞ-ÇIKIŞ damgalarının bulunduğu sayfaların birer adet FOTOKOPİSİ.
-NÜFUS CÜZDANI aslı ve önlü arkalı birer adet FOTOKOPİSİ.
(Nüfus cüzdanının fotoğraflı ve T.C. kimlik numaralı olması gerekmektedir)
-FRANSIZ KİMLİK KARTI aslı ve önlü arkalı birer adet FOTOKOPİSİ.
-2 ADET FOTOĞRAF
-ACTE DE NAISSANCE veya DECRET DE NATURALISATION (birer adet fotokopisi)
-18 yaşından önce Fransa'ya gelenler için: Fransa'ya giriş yaptıkları tarihi gösteren belge (OMI belgesi veya annesinin oturma-çalışma kartıveya Fransa'ya ilk giriş yaparken üzerinde kayıtlı olduğu annenin pasaportu veya Valilikten [Prefecture] alınacak belge) vebirer fotokopisi


2) İLK ASKERLİK ERTELEMESİ
(OTURMAKARTI SAHİBİ OLANLAR)


İLK ERTELEME İŞLEMLERİ İÇİN ŞAHSIN BİZZAT GELMESİ GEREKLİ OLUP,POSTA İLE BAŞVURUİMKANI BULUNMAMAKTADIR.

-PASAPORTUN ASLI, 1. ve2 sayfalarınınbirer adet FOTOKOPİSİ.
-NÜFUS CÜZDANI aslı ve önlü-arkalı
birer adet FOTOKOPİSİ.
(Nüfus cüzdanının fotoğraflı ve T.C. kimlik numaralı olması gerekmektedir)
-OTURMA KARTI aslı ve önlü-arkalı
birer adet FOTOKOPİSİ.
-2 ADET FOTOĞRAF


3) ASKERLİK ERTELEMESİNİN YENİLENMESİ
(FRANSIZ VATANDAŞLIĞI OLANLAR İÇİN GEÇERLİ DEĞİLDİR - SADECE OTURMA VE ÇALIŞMA KARTI SAHİBİ OLANLAR(POSTA İLE VEYA ŞAHSEN)

POSTA İLE BAŞVURU
AŞAĞIDA SUNULAN "ERTELEME DİLEKÇESİ"NDEN BİR ÖRNEK DOLDURULMASI VE İMZALANARAK EKLERİYLE BİRLİKTE (birer adet FOTOKOPİSİ)GÖNDERİLMESİ GEREKMEKTEDİR. AYRICA POSTA ÜCRETİ OLARAK "CONSULAT GENERAL DE TURQUİE" ADINA 6-AVRO TUTARINDA BANKA ÇEKİ DÜZENLENMESİ GEREKMEKTEDİR.

GEREKEN BELGELER:
-PASAPORTUN , 1 VE 2. SAYFALARI İLETürkiye’ye GİRİŞ-ÇIKIŞ damgalarının bulunduğu sayfaların
birer adet FOTOKOPİSİ.
-NÜFUS CÜZDANI önlü-arkalı
birer adet FOTOKOPİSİ.
(Nüfus cüzdanının fotoğraflı ve T.C. kimlik numaralı olması gerekmektedir)
-OTURMA KARTI (EN AZ 1 AY GEÇERLİ) önlü-arkalı
birer adet FOTOKOPİSİ.

4) FRANSA’DA YAPILAN ASKERLİĞİN SAYILMASI


ŞAHSIN BİZZAT GELMESİ GEREKLİ OLUP,POSTA İLE BAŞVURUYAPILAMAMAKTADIR.

FRANSIZ VATANDAŞLIĞI NÜFUSTA KAYITLI OLAN (ÇİFTE VATANDAŞLIK KAYDI BULUNAN), FRANSA’DA 8 AY, 10 AY VEYA DAHA FAZLA SÜREYLE ASKERLİK GÖREVİNİ YERİNE GETİREN AŞAĞIDA KAYITLI BELGELERLE SERVİSİMİZE MÜRACAAT ETMELERİ GEREKMEKTEDİR.

ÖNEMLİ NOT :Fransa’da, 01 Ocak 1999 tarihinden itibaren, 31 Aralık 1978 tarihinden sonra doğmuş olanların askerlik yapma yükümlülükleri askıya alındığından, bu tarihten sonra doğmuş olan yükümlülerin müracaatları kabul edilmeyecektir.

GEREKEN BELGELER
1- PASAPORTUN ASLI, 1. 2. SAYFALARI ile Türkiye’ye GİRİŞ-ÇIKIŞ damgalarının bulunduğu sayfaların FOTOKOPİLERİ.
2- NÜFUS CÜZDANI aslı ve önlü arkalı FOTOKOPİSİ.
(Nüfus cüzdanının fotoğraflı ve T.C. kimlik numaralı olması gerekmektedir)
3- FRANSIZ KİMLİK KARTI ( EN AZ 1 AY GEÇERLİ ) veya FRANSIZ PASAPORTUNUZUN aslı ve önlü arkalı FOTOKOPİLERİ
4-( FRANSA’DA DOĞANLAR İÇİN ) YENİ TARİHLİ ACTE DE NAİSSANCE VE YEMİNLİ TERCÜMANDAN TERCÜMESİ VE FOTOKOPİLERİ
5- CERTIFICAT DE NATIONALITE VE YEMİNLİ TERCÜMANDAN TERCÜMESİ VE FOTOKOPİLERİ.1 ER ADET FOTOKOPİSİ
6- FRANSADA ASKERLİK YAPTIĞINIZI GÖSTERİR BELGENİN ‘CERTIFICAT DE SERVICE NATIONAL’ İN ASLI VE YEMİNLİ TERCÜMANDAN TERCÜMESİ,1'ER ADET FOTOKOPİSİ.
8- AİLENİZLE KALIYORSANIZ ANNENİZ VEYA BABANIZ TARAFINDAN YAZILAN VE İMZALANAN ‘OĞLUMUZ BİZİMLE AYNI ADRESTE KALIYORDUR’ SÖZCÜĞÜNÜ İÇEREN BİR BELGE VE İMZALAYANIN OTURMA KARTININ FOTOKOPİLERİ.
9-YALNIZ KALIYORSANIZ E.D.F.- G.D.F. FATURASI, TERCÜMESİ VE FOTOKOPİLERİ.
10- YENİ TARİHLİ FİCHE DE PAIE, ASSEDİC / POLE EMPLOI, ANPE, RMI, BELGESİ VEYA İŞVERENLER İÇİN KBİS


5) ÖĞRENCİLERİN TECİL İŞLEMLERİ

Fransa’da öğrenci olanların (FRANSIZ VATANDAŞLIĞI BULUNMAYANLAR) askerlik tecil işlemleri Eğitim Müşavirliğimizce yapılmaktadır.

EĞİTİM MÜŞAVİRLİĞİ
Telefon (00-33) 1 41 31 44 36
Faks (00-33) 1 41 31 44 83
E-mail: paris@meb.gov.tr

II. DÖVİZLE ASKERLİK

Dövizle askerlik başvurusunda bulunacak vatandaşlarımızın Başkonsolosluğumuza müracaat etmeden önce UZAKTAN EĞİTİM şartını tamamlamaları gerekmektedir.

Dövizle askerlik hizmeti uygulamasından yararlanma şartlarından biri olan “uzaktan eğitim” alma ile ilgili internet sitesi 11 Aralık 2018 tarihinden itibaren Milli Savunma Bakanlığımızca hizmete açılmıştır.

Dövizle askerlik hizmetinden faydalanacak yükümlüler, https://dovizle.msb.gov.tr adresinden “T.C MİLLÎ SAVUNMA BAKANLIĞI DÖVİZLE ASKERLİK UZAKTAN EĞİTİM PORTALI” adlı siteye giriş yapabileceklerdir.

Uzaktan eğitim programını tamamlayan ve kanunda öngörülen şartları taşıyan yükümlü vatandaşlarımız, aşağıda belirtilen belgelerle birlikte Başkonsolosluğumuza randevuyla müracaat ederek dövizle askerlik hizmetini tamamlamış olacaklardır.
-Dövizle askerlik başvurusu için Türkiye'de geçirdiğiniz süreler hariç
olmak üzere en az üç yıl (1095 gün) süre ile yurtdışında oturma veya çalışma iznine sahip olarak işçi veya işveren statüsünde veya çifte vatandaş olarak çalışmış olmanız gerekmektedir.

Önemli Not:

-Askerlik erteleme işlemlerini Fransız vatandaşlığı üzerinden yapanların dövizle askerlikten faydalanabilmeleri için, Fransız vatandaşlıklarını Vatandaşlık Servisine mutlaka bildirmiş olmaları ve nüfus kayıtlarına işletmeleri gerekmektedir.

Uzaktan eğitimlerini tamamlayan vatandaşlarımızın, Başkonsolosluğumuz internet sayfasından http://paris.bk.mfa.gov.tr veya www.konsolosluk.gov.tr sitesinden dövizle askerlik başvurusu için RANDEVU almaları gerekmektedir.Randevu kaydı bulunmayan ve görev bölgemizde ikamet etmeyenvatandaşlarımızın dövizle askerlik başvurularının kabul edilmesi mümkün olamamaktadır.

GEREKLİ BELGELER:


1- TÜRKİYE CUMHURİYETİ NÜFUS CÜZDANI aslı ve önlü arkalı fotokopisi.

(Nüfus cüzdanının fotoğraflı ve T.C. Kimlik Numaralı olması gerekmektedir)
2- İŞÇİ-İŞVEREN STATÜSÜNDE OTURMA KARTI veya FRANSIZ KİMLİK KARTI aslı ve önlü arkalı fotokopisi.

3- TÜRKİYE CUMHURİYETİ VEYA FRANSIZ PASAPORUTUNUN aslı, birinci ve ikinci sayfaları ile Türkiye’ye GİRİŞ-ÇIKIŞ damgalarının bulunduğu sayfaların fotokopileri.

4- SİGORTA KARTI (CARTE VITALE) aslı ve fotokopisi.

5- İki adet vesikalık FOTOĞRAF.

6- BAŞVURU TARİHİNDEN GERİYE DOĞRU TÜRKİYE' DE GEÇİRİLEN SÜRELER HARİÇ EN AZ 1095 GÜNÜ KAPSAYACAK ŞEKİLDE
KAZANÇ BELGESİ: Çalışanlar için “Fiche de paie” aslı, işverenler için yeni tarihli KBIS aslı veya işsizlik aylığı alanlar için kazanç belgesi aslı (kazanç miktarı kayıtlı olan Assédic veya RMI/RSA çerçevesinde “Fiche de paie”) ve fotokopileri. Fiilen çalışma durumunu gösteren iş kontratı, “Relevé de carrière”, “Certificat de travail” başta olmak üzere gerekli dayanak belgeleri.

Önemli Not:

Türkiye'de tatil amacıyla geçirilen süreler çalışma sürelerinden düşüleceğinden kazanç belgelerinin 3 YILDAN DAHA FAZLA getirilmesi önemle tavsiye olunur.

7- DÖVİZLİ ASKERLİK BEDELİ 2.000 EURO’DUR. TEK SEFERDE PEŞİN OLARAK ÖDENMESİ GEREKMEKTEDİR.

Önemli Not:

6661 sayılı kanunun yürürlüğe girdiği 27 Ocak 2016 tarihinden önce (eski mevzuat kapsamında) 1.000 Euro veya üzeri miktarda dövizle askerlik taksiti ödemiş olan ve halihazırda taksitle ödeme kapsamında bulunanlar, askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacaklardır. Bu durumda olan vatandaşlarımız doğrudan Türkiye’deki Askerlik Şubeleriyle irtibata geçerek durumlarını takip edebilirler. Bu kapsamda ödenmiş olan 1.000 Euro’nun üzerindeki miktarların iadesi mümkün değildir.

Ancak, 07.02.2011 tarihinden önce başvuru yapmış olup, 6 aydan fazla yurtiçinde kalmak, yurda kesin dönüş yapmak ve oturma-çalışma kartı iptal edilmek suretiyle kapsam dışı kalmış olanlar ödemelerini Geçici 43. maddeye göre 10.000 Euro'ya tamamlayacaklardır. Başvuru için yukarıda sayılan belgelerle şahsen başvurmak gerekmektedir.

III. SAĞLIK SORUNU OLANLARIN İŞLEMLERİ

Sağlık sorununuzla ilgili olarak aşağıda kayıtlı evraklarla Başkonsolosluğumuza müracaat etmeniz gerekmektedir. Bu evraklar Milli Savunma Bakanlığı Sağlık Dairesine gönderilecek ve hakkınızda verilen karara göre işlem yapılacaktır.

Halen geçerli askerlik teciliniz bulunuyor ise, Türkiye’ye gittiğiniz zaman askerlik şubenizden askeri hastaneye sevk isteyerek dosyanızıTürkiye’de de sonuçlandırabilirsiniz.

Yapilacak işlemler
:

1 - Başkonsolosluğumuzdan doktor sevk belgesi almak için gerekli belgeler :

Öncelikle son yoklama formu alınması gerekmektedir.
Başkonsolosluğumuza şahsen başvurularak veya postayla da alınabilir.

2 –üç adet doktor sevk belgesini (son yoklama formu)ayni hastanede görevli iki ayri doktora
tasdik ettiriniz. ayni doktorlardan alacağınız“certificat medical ” leri yeminli tercüman tarafından tercüme ettiriniz. Tercümelerin Başkonsolosluğumuzca tanınan tercümanlar tarafından yapılması gerekmektedir.

Alınan raporların çok detayli olmasi gerekmektedir (hastalığın başlangıç tarihi - yapılan tedavi - kullanılan ilaçlar - görülen belirtiler - varsa yapilan testler - gözle görülür sakatlık varsa bu bölgelerin fotoğraflari)

-Tercümenin aslı ve 1'er adet fotokopisi

-Varsa özürlü kartının tercümesi.
- Zeka özürlüler için zeka testi


Ayrıca
-Türk pasaportunuzun 1.2. sayfalariile Türkiye’ye giriş–çıkış -damgalarının bulunduğu sayfaların 1'er adet fotokopisi.
-Oturma kartı veya Fransiz kimlik kartının önlü arkalı 1'er adet fotokopisi.
-Nüfus cüzdanının önlü arkalı 1'er adet fotokopisi.

Bizzat başkonsolosluğumuza gelemediğiniz takdirde yukarıda belirtilen belgelerin birer fotokopilerini 3 adet vesikalıkfotoğrafla birlikte postayla başkonsolosluğumuza göndermeniz gerekmektedir.

İlgili Dosyalar

postayla askerlik erteleme dilekçesi.docx

son yoklama formu.docx

Pazartesi - Cuma

08:30 - 13:00 / ve 14:00 - 16:00

Başvurular 08:30-13:00 saatleri arasında alınmaktadır. Randevulu işlemler 14:00 -16:00 saatleri arasında da devam etmektedir.
1.1.2019 Yeni Yıl Tatili
22.4.2019 Fransa'da Dini Tatil (Paskalya)
1.5.2019 İşçi Bayramı
8.5.2019 II. Dünya Savaşı Zafer Günü
30.5.2019 Fransa'da Dini Tatil ("Ascension")
4.6.2019 Ramazan Bayramı 1. Gün
10.6.2019 Fransa'da Dini Tatil ("Pentecôte")
15.8.2019 Fransa'da Dini Tatil ("Assomption")
29.10.2019 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı
1.11.2019 Fransa'da Dini Tatil ("Toussaint")
11.11.2019 I. Dünya Savaşı Ateşkes Yıldönümü
25.12.2019 Fransa'da Dini Tatil (Noel)
1.1.2020 Yeni Yıl Tatili