VATANDAŞLIK İŞLEMLERİ (Çifte vatandaşlık, E-Devlet Şifre Zarfı, Adli Sicil Belgesi), 27.4.2018

VATANDAŞLIK SERVİSİBİLGİ NOTU 22.03.2018

ÇİFTE VATANDAŞLIK DOSYASI İÇİN GEREKLİ BELGELER

ÖNEMLİ NOT: Askerlik işleminiz var ise öncelikle Fransız vatandaşlığınızı Vatandaşlık Servisine mutlaka bildirmeniz gerekir.

Fransa’da doğduysanız, belediyeden verilen acte de naissance üzerindeki isim soyadınız ile nüfus cüzdanınız üzerindeki isim soyadınızın aynı olması gerekir. Eğer nüfus cüzdanınızda bir yanlışlık var ise öncelikle Nüfus Servisine nüfus cüzdanınızı değiştirmeniz için başvurmanız gerekir.

-Geçerli nüfus cüzdanının1 adet arkalı –önlü fotokopisi (Nüfus cüzdanınızda doğum yeriniz veya doğum tarihinizde yanlışlık var ise Nüfus Servisine başvurunuz),
Çocukların Nüfus Cüzdanlarının 15 yaşından itibaren fotoğraflı olması gerekir.

-Fransız kimlik kartının (yoksa Fransız pasaportu) 1 adet arkalı –önlü fotokopisi (Fransız kimliğinizde yanlışlık var ise işlem yaptırmadan önce değiştirmeniz gerekir).

-Fransız Vatandaşlık Belgesi (Decret de Naturalisation) 1 adet fotokopisi bu belge yoksa yeni tarihli Acte de naissance copie integrale aslı (üzerinde Fransız vatandaşlığını aldığınız tarihin belirtilmiş olması gerekir),acte de naissance üzerinde ‘certificat de nationalité’ adı altında not varsaayrıca certificat de nationalité’nin fotokopisi gerekir.

-İsim değişikliğiniz var ise bu durumu gösteren decret gerekir. Eğer decret’niz yok ise bu durumu gösteren yeni tarihli acte de naissance copie integrale gerekir.

(Sonradan Fransız ismi aldıysanız, Fransız kartınızın veyapasaportunuzun, decret veya acte de naissance üzerindeki isminize göre değişmiş olması gerekir).

-Doğuştan Fransız vatandaşlığını kazandıysanız, doğduğunuz zamanFransız olan anne veya babanızın acte de copie integrale veya decret fotokopisi.

-Başkonsolosluğumuzdan verilen Vat-12 formunun imzalanması.

Dosya gideri:

-8 Euro (nakit olarak ödeme yapılmaktadır, çek ve banka kartı ile ödeme mümkün değildir.)

FRANSIZ VATANDAŞLIĞI BAŞVURUSU KAPSAMINDA İHTİYAÇ DUYULAN NÜFUS KAYIT BELGELERİ:

-Doğum kayıt örneği (acte de naissance), evlilik kayıt örneği (acte de mariage) veya aile toplum kağıdı almak üzere aşağıdaki evrakları Başkonsolosluğumuza "Vatandaşlık Servisi" ibaresiyle postayla gönderebilirsiniz:

-Nüfus cüzdanı fotokopisi (önlü-arkalı),
-(varsa) Oturma kartınızın önlü-arkalı fotokopisi,
-Adres ve telefon bilgilerinizin kayıtlı olduğu dilekçe ,
-Başvuru dilekçesinde "annenizin kızlık soyadını"
belirtmeniz gerekmektedir.
-Ayrıca, evli bayanlar için, evlilk öncesi "kızlık soyadı", anne ve babanızın sağ olup olmadığı, nikanızın nerede kıyıldığı bilgilerinin dilekçede yer alması gerekmektedir. Eğer Başkonsolosluğumuzda evlendiyseniz aile cüzdanınızın fotokopisini de eklemeniz gerekir. Fransa’da doğanlar ,Fransa’da evlenenler ‘acte de naissance ve acte de mariage’ı Fransız Makamlarından istemeleri gerekir.

Fransız Makamları belgelerin ‘nüfusa kayıtlı olunan yer Makamınca’ tanzim edilmesi şartı aradağından belgeleriniz ilgili Nüfus Müdürlüğü’nden adresinize gönderilecektir (Gönderme süreleri Nüfus Müdürlüklerine göre değişmektedir, ortalama 2-3 ay).

İşlem ücreti:6 Euro (Consulat général de Turquie adına olmak kaydıyla kendi çekinizle ödeme yapabilirsiniz.

Posta idaresince başlatılan yeni uygulama nedeniyle, 1 Kasım 2016 tarihinden itibaren postayla başvuru yapacak vatandaşlarımız gerekli işlem ödemelerini SADECE banka çekiyle yapabileceklerdir.

Bu kapsamda, Konsolosluk işlemleri için postayla başvuru yapan vatandaşlarımızın banka çeklerinin alıcı kısmına “Consulat Général de Turquie” yazmaları ve işlem ücretini gerekli diğer evraklarla birlikte Başkonsolosluğumuza göndermeleri gerekmektedir.

Fransa'da doğan, annesi ve babası henüz Fransız vatandaşı olmayan çocuklar için gerekli olananne ve baba acte de naissance'sını, anne veya baba nüfus cüzdanları ile birlikte bizzat gelerek Başkonsolosluğumuzdan temin edebilir.

SABIKA KAYDI, E-DEVLET ŞİFRESİ BAŞVURULARI:

Sabıka kaydı belgesi ve E-Devlet şifresi alabilmek için Başkonsolosluğumuza nüfus cüzdanının aslı ve arkalı-önlü fotokopisi (sabıka kaydı için) ile birlikte şahsenbaşvurulması gerekmektedir. Bu işlem postayla yapılamamaktadır. Nüfus cüzdanının aslının ibraz edilmesi mecburidir.Nüfus cüzdanınızın aslıyla şahsen başvurduğunuz takdirde sabıka kaydı belgenizi, E-Devlet şifrenizi aynı gün teslim alabilirsiniz.

İlgili Dosyalar

VAT 12 FORM.docx

Pazartesi - Cuma

08:30 - 13:00 / ve 14:00 - 16:00

Başvurular 08:30-13:00 saatleri arasında alınmaktadır. Randevulu işlemler 14:00 -16:00 saatleri arasında da devam etmektedir.
1.1.2019 Yeni Yıl Tatili
22.4.2019 Fransa'da Dini Tatil (Paskalya)
1.5.2019 İşçi Bayramı
8.5.2019 II. Dünya Savaşı Zafer Günü
30.5.2019 Fransa'da Dini Tatil ("Ascension")
4.6.2019 Ramazan Bayramı 1. Gün
10.6.2019 Fransa'da Dini Tatil ("Pentecôte")
15.8.2019 Fransa'da Dini Tatil ("Assomption")
29.10.2019 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı
1.11.2019 Fransa'da Dini Tatil ("Toussaint")
11.11.2019 I. Dünya Savaşı Ateşkes Yıldönümü
25.12.2019 Fransa'da Dini Tatil (Noel)
1.1.2020 Yeni Yıl Tatili