Türkiye Cumhuriyeti

Paris Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

Yurtdişi Seçmen Kütüklerine Kayit İşlemleri , 01.06.2010

 

                        Ülkemizde yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimi, milletvekili genel seçimi ve halkoylamalarında yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın oy kullanabilmeleri için yürütülen çalışmalar kapsamında, İçişleri Bakanlığımızca hazırlanmakta olan Adres Kayıt Sistemindeki (AKS) mevcut veriler esas alınacaktır.

 

                        Bu çerçevede, yurtdışında yaşayan ve seçmen niteliği taşıyan vatandaşlarımız için Yurt Dışı Seçmen Kütüğü kayıtları Yüksek Seçim Kurulunca 9 Haziran 2010 Çarşamba günü www.ysk.gov.tr internet adresinde ilan edilecektir.

 

                        Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın, yukarıda kayıtlı bu internet sitesinin “Yurt Dışı Seçmen Sorgulama” ekranından T.C. kimlik numaralarını girerek Kütüğe kayıtlı olup olmadıklarını kontrol etmeleri mümkündür.

 

                        Yurt Dışı Seçmen Kütüğüne kayıtlı olmadıklarını tespit eden vatandaşlarımızın ise, bu Kütüğe yazılmak için 22 Haziran 2010 Salı gününe kadar Başkonsolosluğumuza şahsen başvurmaları ve “Adres Beyan Formu” doldurup, imzalamaları gerekmektedir. Posta ile yapılacak başvurular kabul edilmeyecektir.

 

                        Yüksek Seçim Kurulu’nun konuya ilişkin genelgesi ilişikte sunulmaktadır.

 
                        Saygıyla duyurulur.