Türkiye Cumhuriyeti

Paris Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

Yeni Tür İkamet İzin Belgeleri , 16.09.2010

 

                        Bilindiği üzere, son dönemde başta aile birleşimi ve yüksek öğrenim gibi nedenlerle uzun süreli ikamet vizesi alarak Fransa'ya gelen kimi vatandaşlarımıza Fransız makamları tarafından ayrı bir oturma kartı verilmek yerine, pasaportlarına sarı renkli bir bandrol işlenmektedir.

 

                        Sözkonusu belgeye ilişkin olarak görüşülen OFII (Office Français de l'Immigration et de l'Integration) yetkililerinden alınan bilgiler aşağıda sunulmuştur:

 

"- Geçerliliği 3 aydan fazla ve 1 yıldan az olan uzun süreli vizeyle Fransa’ya giriş yapan öğrencilerin, ziyaretçilerin, Fransız vatandaşı ile evli kişilerin, en az 1 yıl geçerli iş kontratı bulunan işçi veya geçici işçilerin Fransa’ya varır varmaz ikamet izni alma zorunluluğu yürürlükten kaldırılmıştır.

 

- Sözkonusu kategorilere giren yabancılar, Fransa’daki 1 yıla kadar geçerli ikametlerini oturma kartı (titre de séjour) ile değil, Fransa’ya gelmeden önce almış oldukları uzun süreli vize (visa de long séjour) ile sağlamaktadırlar.

 

- Dolayısıyla, uzun süreli vize artık ikamet izni yerine geçmekte ve oturma, öğrenim, çalışma (ziyaretçiler hariç) hakkının yanı sıra Schengen bölgesinde serbest dolaşım hakkı da vermektedir.

 

- Bu yeni uygulama kapsamına giren yabancıların, Fransa’ya geldikleri tarihten itibaren 3 ay içerisinde OFII nezdinde kayıtlarını yaptırmaları  zorunludur. OFII denetiminde  sağlık  kontrolü formalitelerini tamamlayan bu yabancıların pasaportlarına sözkonusu sarı bandrol işlenmekte ve bu bandrol yabancının ikamet tezkeresi yerine geçen  vizesini “geçerli” kılmaktadır.

 

- Vize süresi dolduktan sonra Fransa’da kalmaya devam etmek isteyen kişilerin ise, vize süreleri dolmadan 2 ay önce, ikamet ettikleri bölgelerin Valiliklerine (Préfecture) ikamet tezkeresi  başvurusu yapmaları zorunludur."