Türkiye Cumhuriyeti

Paris Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

1 Ocak 2011 Tarihinden İtibaren Eski Tip (lacivert) Pasaportlara Uzatma/yenileme İşlemi Yapilmasi Mümkün Olmayacaktir , 11.10.2011

 

DUYURU

 

  

E-PASAPORT (BİYOMETRİK PASAPORT)

 

 

·        1 OCAK 2011 TARİHİNDEN İTİBAREN ESKİ TİP (LACİVERT) PASAPORTLARA UZATMA/YENİLEME İŞLEMİ YAPILMASI MÜMKÜN OLMAYACAKTIR.

 

·     Bu tarihten itibaren tüm vatandaşlarımızın pasaport talepleri için randevu almaları ve Başkonsolosluğumuza şahsen başvurmaları gerekecektir.

 

 

·        E-pasaport randevuları WWW.EPASAPORT.GOV.TR internet sitesinden alınabilmektedir.

 

·        Randevu günü ve saati, randevu talep eden kişi tarafından belirlenmektedir.

 

·        Yurtdışındaki tüm vatandaşlarımız için randevu işlemleri Türkiye’deki e-pasaport merkezi tarafından yürütülmektedir.

 

·        Başkonsolosluğumuz tarafından randevu verilmesi mümkün değildir.

 

 RANDEVU İÇİN GÜN ALMAYAN VATANDAŞLARIMIZIN PASAPORT  İŞLEMİ YAPILAMAMAKTADIR.

 

18 yaşından küçük çocuklar dahil olmak üzere, herkes için ayrı ayrı randevu alınması gerekmektedir.

 

Pasaport başvurusu sırasında, nüfus cüzdanının aslı, eski pasaport, oturma kartı, biyometrik fotoğraf ve askerlik belgesi (erkekler için) ile birlikte Başkonsolosluğumuza şahsen gelinmesi gerekmektedir.

 

Başkonsolosluğumuzda bulunan özel ayarlı makinelerde başvuru sırasında biyometrik fotoğraf çektirilmesi mümkündür. Başkonsolosluğumuz dışındaki makinelerde çektirilecek biyometrik fotoğraflarda arka fonun mutlaka düz beyaz olması gerekmektedir.

 

Yeni tip pasaportlar Türkiye’de basılmakta ve ortalama 7-10 gün içerisinde Başkonsolosluğumuza ulaşmaktadır. Bu nedenle, vatandaşlarımızın zamanlıca başvuruda bulunmaları önem taşımaktadır.

 

Eski tip (lacivert) umuma mahsus pasaportlar geçerlilik sürelerinin sonuna kadar kullanılabilecektir.

 

 

 T.C. PARİS BAŞKONSOLOSLUĞU