Türkiye Cumhuriyeti

Paris Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

Anayasa Değişikliği Halkoylaması Hakkında Duyuru-1 , 13.02.2017

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından alınan kararlar doğrultusunda, Anayasa Değişikliği Halkoylamasında Başkonsolosluğumuzda oy kullanılmasına ilişkin bilgiler aşağıda sunulmaktadır:

 

1.Yurt Dışı Seçmen Kütüğünde kayıtlı olan vatandaşlarımız, 27 Mart-9 Nisan 2017  tarihleri arasında haftasonu günler de dahil olmak üzere 09.00-21.00 saatleri arasında Başkonsolosluğumuzda  kurulacak sandıklarda 14 gün süre ile oylarını kullanabileceklerdir.

 

2.Vatandaşlarımızın seçimlerde yurtdışında oy kullanabilmeleri için Yurt Dışı Seçmen Kütüğü’ne kayıtlı olmaları gerekmektedir.

 

-Bu doğrultuda, vatandaşlarımızın Yüksek Seçim Kurulu’nun internet sitesinde (www.ysk.gov.tr) “Yurt Dışı Seçmen” bölümünü ziyaret ederek, “Yurtdışı Seçmen Kütüğü”ndeki kayıtlarını bir an önce kontrol etmelerinde fayda bulunmaktadır.

 

-Yurt Dışı Seçmen Kütüğü listesi 18 Şubat 2017 tarihinde “www.ysk.gov.tr” adresinden ilan edilecektir. Adres kayıt değişikliği/itirazı için son başvuru tarihi 26 Şubat Pazar saat 15:00’dır.

 

-Yurtdışı Seçmen Kütüğüne kayıtlı olan vatandaşlarımız oy verme günlerinde bulundukları yerlerdeki temsilciliklerde kurulan sandıklarda oylarını kullanabileceklerdir.

(Örneğin Lille’de ikamet eden bir vatandaşımız oyunu Brüksel Başkonsolosluğumuzda kullanabilecektir.)

 

3.Seçim dönemi boyunca, Başkonsolosluğumuzda hafta içi günlerde mesai saatler içerisinde (saat 12:30’e kadar) konsolosluk hizmeti verilmeye devam edilecektir. Hafta sonu ve resmi tatil günlerinde ise konsolosluk hizmetleri kapalı olacaktır.


Vatandaşlarımızın seçim alanına toplu taşıma araçlarıyla ve mümkün mertebe hafta içi günlerde gelmeleri önemle tavsiye edilmektedir.
Başkonsolosluğumuza ulaşım imkanlarına ilişkin detaylı bilgiler önümüzdeki günlerde ayrıca duyurulacaktır.

Saygılarımızla duyurulur.