Türkiye Cumhuriyeti

Paris Başkonsolosluğu

Bilgi Notları

VATANDAŞLIK İŞLEMLERİ (Çifte vatandaşlık), 10.05.2017

VATANDAŞLIK SERVİSİ BİLGİ NOTU 09.01.2017

ÇİFTE VATANDAŞLIK DOSYASI İÇİN GEREKLİ BELGELER

(ÖNEMLİ NOT: Askerlik işleminiz var ise öncelikle Fransız vatandaşlığınızı vatandaşlık servisine mutlaka bildirmeniz gereklidir. Askerlik işleminiz yoksa vatandaşlığınızı posta ile de bildirebilirsiniz.)

Fransa’da doğduysanız, belediyeden verilen acte de naissance üzerindeki isim soyadınız ile nüfus cüzdanınız üzerindeki isim soyadınızın aynı olması gerekir. Eğer nüfus cüzdanınızda bir yanlışlık var ise öncelikle


Nüfus Servisine nüfus cüzdanınızı değiştirmeniz için başvurmanız gerekir.

  
-    Geçerli nüfus cüzdanının 1 adet arkalı –önlü fotokopisi (Nüfus cüzdanınızda doğum yeriniz veya doğum tarihinizde yanlışlık var ise Nüfus Servisine başvurunuz),

-      Fransız kimlik kartının (yoksa Fransız pasaportu) 1 adet arkalı –önlü fotokopisi (Fransız kimliğinizde yanlışlık var ise işlem yaptırmadan önce değiştirmeniz gerekir),

-      Fransız Vatandaşlık Belgesi (Decret de Naturalisation) 1 adet fotokopisi bu belge yoksa yeni tarihli Acte de naissance copie integrale aslı veya fotokopisi (üzerinde Fransız vatandaşlığını aldığınız tarihin belirtilmiş olması gerekir),

 

-       İsim değişikliğiniz var isebu durumu gösteren decret  gerekir.  Eğer decret’niz yok ise bu durumu gösteren yeni tarihli acte de naissance copie integrale gerekir. (Sonradan Fransız ismi aldıysanız, Fransız kartınızın veya pasaportunuzun, decret veya acte de naissance üzerindeki isminize göre değişmiş olması gerekir).

 

-       Doğuştan Fransız vatandaşlığını kazandıysanız, doğduğunuz zaman  Fransız olan anne veya babanızın acte de copie integrale fotokopisi.

-      Başkonsolosluğumuzdan verilen Form-no: Vat-12’nin imzalanması.

 

Dosya gideri: 8 Euro

Çifte vatandaşlık işlemlerini posta ile yaptırmak için yukarıda belirtilen dosya  giderini Başkonsolosluğumuza "banka çeki" yöntemiyle gönderilmelidir. Nakit kabul edilmemektedir.

Posta
idaresince başlatılan yeni uygulama nedeniyle, 1 Kasım 2016 tarihinden itibaren

postayla başvuru yapacak vatandaşlarımız gerekli işlem ödemelerini SADECE
banka çekiyle yapabileceklerdir.

Bu kapsamda, Konsolosluk işlemleri için postayla başvuru yapan vatandaşlarımızın

banka çeklerinin alıcı kısmına “Consulat Général de Turquie” yazmaları ve
işlem ücretini gerekli diğer evraklarla birlikte Başkonsolosluğumuza göndermeleri
gerekmektedir.


Banka çeki ile diğer evraklar Başkonsolosluğumuza gönderilmesi gerekmektedir. 
 
NÜFUS KAYIT BELGELERİ
Fransız vatandaşlığı başvurusu
kapsamında ihtiyaç duyulan;

-Doğum kayıt örneği (acte de naissance), evlilik kayıt örneği (acte de mariage) veya aile toplum kağıdı almak üzere aşağıdaki evrakları Başkonsolosluğumuza "Vatandaşlık Servisi" ibaresiyle postayla gönderebilirsiniz:
 
-Nüfus cüzdanı fotokopisi (önlü-arkalı)
-(varsa) Oturma kartınızın önlü-arkalı fotokopisi,
-Adres ve telefon bilgilerinizin kayıtlı olduğu dilekçe
-Başvuru dilekçesinde "annenizin kızlık soyadını"
belirtmeniz gerekmektedir.
-Ayrıca, evli bayanlar için, evlilk öncesi "kızlık soyadı", anne ve babanızın sağ olup olmadığı, nikanızın nerede kıyıldığı bilgilerinin dilekçede yer alması gerekmektedir. Eğer Başkonsolosluğumuzda evlendiyseniz aile cüzdanınızın fotokopisini de eklemeniz gerekir. Fransa’da doğanlar ,Fransa’da evlenenler ‘acte de naissance ve acte de mariage’ı Fransız Makamlarından istemeleri gerekir.
Fransız Makamları belgelerin ‘nüfusa kayıtlı olunan yer Makamınca’tanzim edilmesi şartı aradağından belgeleriniz ilgili Nüfus Müdürlüğü’nden adresinize gönderilecektir (Gönderme süreleri Nüfus Müdürlüklerine göre değişmektedir, ortalama 2-3 ay).

İşlem ücreti:6 Euro (Consulat Général de Turquie adına olmak kaydıyla kendi çekinizle ödeme yapabilirsiniz.

SABIKA KAYDI, E-DEVLET ŞİFRESİ BAŞVURULARI

Sabıka kaydı belgesi ve E-Devlet şifresi alabilmek için Başkonsolosluğumuza nüfus cüzdanının aslı ve arkalı-önlü fotokopisi (sabıka kaydı için) ile birlikte şahsen

başvurulması gerekmektedir. Bu işlem postayla yapılamamaktadır. Nüfus cüzdanının aslının ibraz edilmesi mecburidir. Nüfus cüzdanınızın aslıyla şahsen başvurduğunuz takdirde sabıka kaydı belgenizi, E-Devlet şifrenizi aynı gün teslim alabilirsiniz.

İlgili Dosyalar :

- kssfob45wccurf453r02pzrrÇİFTE VATANDAŞLIK BİLDİRİM FORMU